Ekonomi

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan petrol fiyatlarındaki dalgalanma uyarısı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arzındaki kesintilerinin “önemli bir arz açığı” yaratacağı ve fiyat dalgalanmalarında yeni bir artış tehdidi oluşturacağı konusunda uyardı.

Kuruluş, OPEC+ liderlerinin geçen hafta kesintileri yıl sonuna kadar uzatacaklarını duyurmasının ardından küresel petrol piyasalarının 2023’ün ikinci yarısında günde 1,2 milyon varil açıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu rakam, talep taleplerindeki tarihi değişikliklerin bir sonucu olarak geçen ay tahmin edilenden daha düşük ancak yine de tüketiciler için risk teşkil ediyor.

IEA, iki üreticinin 2024 başında kesintileri hafifletmesine rağmen petrol stoklarının önemli ölçüde tükeneceğini ve fiyatların şoklara karşı savunmasız kalacağını söyledi.

IEA’nın petrol piyasası departmanı başkanı Toril Bosoni Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, “Piyasa yılın ikinci yarısında gerçekten sıkılaşıyor. Ön verilere göre, küresel petrol stoklarının Ağustos ayında 75 milyon varil gibi devasa bir düşüş yaşadığını gördük.” .

IEA, “Petrol stokları rahatsız edici derecede düşük seviyelerde kalacak, bu da kırılgan ekonomik ortam göz önüne alındığında ne üreticilerin ne de tüketicilerin çıkarına olmayacak başka bir artış riskini artıracak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu